Know your place and shut your face_5

Cenzúraregiszter

„…a cenzúrázott sajtónak demoralizáló hatása van. A Rossz potenciális forrása, amelytől elválaszthatatlan a képmutatás, és ebből az alapvető hiányosságából ered minden további hibája. A kormány csak a saját hangját hallja, tudja is, hogy csak a saját hangját hallja, de mégis azzal áltatja magát, hogy a nép hangját hallja, és megköveteli az emberektől, hogy ők is elfogadják ezt az önámítást. Az emberek elmerülnek a politikai babonákban, részben belesüppednek a hitetlenségbe, vagy teljesen elfordulnak az állam ügyeitől, magánemberek gyülevész tömegévé válnak. Mivel a szabad írást törvénytelennek kell tekinteniük, hozzászoknak ahhoz, hogy a törvénytelent szabadnak, a szabadságot törvénytelennek tekintsék. Így pusztítja el a cenzúra az állam szellemét.” (Karl Marx, 1842)

Friss topikok

Címkék

A Cenzúraregiszter 2012. január 1-e óta figyeli a sajtószabadság helyzetével kapcsolatos fejleményeket. Bajomi-Lázár Péter szubjektív szemléje, sajtóhírek alapján.

2012.01.18. 07:14 Cenzúraregiszter

2012. január 17. kedd (Az oligarchia vastörvénye)

2012. január 17-én az Európai Bizottság három ügyben indított kötelességszegési eljárást Magyarorország ellen: a jegybanktörvény, az adatvédelmi ombudsmani hivatal megszüntetése és a bírák korai nyugdíjazása miatt. A többi, a világsajtó és az Európai Unió figyelmét is magára vonó kérdés - az alkotmány, a választási törvény és a médiatörvény - nem szerepel a bizottság napirendjén. Az adatvédelmi hivatal kérdése azért is fontos, mert korábban az adatvédelmi biztos őrködött a közérdekű adatok nyilvánossága felett is. E terület súlyát jól illusztrálja a Pintér Sándor által a Barroso-levél miatt Mong Attila ellen kezdeményezett büntetőeljárás (lásd a január 13-ai bejegyzést).

Két megjegyzés kívánkozik ide. Az egyik az, hogy bármilyen kínos is az Európai Bizottság eljárása, mégis szükséges és szerencsés: a hagyományos belső fékek és ellensúlyok - a független média, köztársasági elnök, költségvetési tanács, bírói kar, alkotmánybíróság és a jogokkal is rendelkező parlamenti ellenzék - már megszűntek vagy súlyukat vesztették, ezért helyes bevetni a külső fékeket és ellensúlyokat - az Európai Uniót és a Nemzetközi Valutaalapot - annak érdekében, hogy Magyarország visszatérjen a liberális demokrácia útjára. Talán unalmas mindig felmondani a leckét, mégis érdemes felidézni például Michael Schudsont ("...a reprezentatív demokrácia olyan politikai rendszer, amely a hatalom és a hatalmasok iránti bizalmatlanságon alapul") vagy éppen Robert Michelst és az oligarchia vastörvényét (miszerint a pártok és vezetőik mindig hatalmuk maximalizálására törekszenek). Fékekre és ellensúlyokra nem viccből van szükség, hanem azért, hogy csökkentsék a hibás döntések számát, és megakadályozzák a hatalomkoncentrációt.

A másik megjegyzés optimista: a demokrácia megingása nem feltétlenül visszafordíthatatlan folyamat. 2002-ben a Fideszt a választók már elküldték a hatalomból, pedig az első Orbán-kormány kevesebb ellentmondásos törvényt vitt keresztül a parlamenten, és a gazdasági helyzet is lényegesen jobb volt, mint a mai.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://cenzuraregiszter.blog.hu/api/trackback/id/tr523572729

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása