Know your place and shut your face_5

Cenzúraregiszter

„…a cenzúrázott sajtónak demoralizáló hatása van. A Rossz potenciális forrása, amelytől elválaszthatatlan a képmutatás, és ebből az alapvető hiányosságából ered minden további hibája. A kormány csak a saját hangját hallja, tudja is, hogy csak a saját hangját hallja, de mégis azzal áltatja magát, hogy a nép hangját hallja, és megköveteli az emberektől, hogy ők is elfogadják ezt az önámítást. Az emberek elmerülnek a politikai babonákban, részben belesüppednek a hitetlenségbe, vagy teljesen elfordulnak az állam ügyeitől, magánemberek gyülevész tömegévé válnak. Mivel a szabad írást törvénytelennek kell tekinteniük, hozzászoknak ahhoz, hogy a törvénytelent szabadnak, a szabadságot törvénytelennek tekintsék. Így pusztítja el a cenzúra az állam szellemét.” (Karl Marx, 1842)

Friss topikok

Címkék

A Cenzúraregiszter 2012. január 1-e óta figyeli a sajtószabadság helyzetével kapcsolatos fejleményeket. Bajomi-Lázár Péter szubjektív szemléje, sajtóhírek alapján.

2012.02.09. 17:01 Cenzúraregiszter

2012. február 9. csütörtök (Kroes, Orbán, Berlusconi)

2012. február 9-én ismét Magyarország volt a téma az Európai Parlamentben. Neelie Kroes médiaügyi biztos ismét bírálta a magyar kormányt és különösen annak médiapolitikáját, kiemelve a Klubrádió ügyét és a médiatörvény dermesztő hatását. Válaszában Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes azt mondta, Magyarország elkötelezett a szabadság, a jogállam és a demokrácia mellett. (Stating the obvious, de ismétlés a tudás anyja: ahol a hajléktalanokat el lehet zavarni a közterületekről, ott nincs szabadság, ahol visszamenőleges hatályú törvényeket lehet hozni, ott nincs jogállam, és ahol a hatalommegosztás helyett a hatalomkoncentráció elve érvényesül, ott nincs demokrácia.)

Szintén ezen a napon Orbán Viktor arról beszélt a Fidesz Egerbe kihelyezett frakcióülésén, hogy puccskísérlet zajlott ellene, amiben a CNN is részt vett.

Ugyanezen a napon az NMHH új bejegyzést tett közzé új honlapján. A bejegyzés névtelen szerzője büszkén közli, hogy a Határok Nélküli Riporterek jelentése szerint Magyarország a szólásszabadság terén megelőzi egyebek között Bulgáriát, Romániát és Olaszországot is. A Cenzúraregiszter szerint ez kevés ok az örömre: mindhárom országot azért szokták bírálni, mert a magánmédia nagy része a "médiaoligarchák" (például Irena Krasteva [Bulgária], Dan Costache Patriciu [Románia] és Silvio Berlusconi [Olaszország]) kezében van, a közszolgálati média felett pedig a kormányzat gyakorol ellenőrzést.

Az NMHH-bejegyzés szerzőjét az is örömmel tölti el, hogy Magyarország hét hellyel megelőzi "a szólásszabadság őshazájaként tisztelt Egyesült Államokat". Ehhez két megjegyzés kívánkozik. Egyrészt a szólásszabadság "őshazája" az Egyesült Királyság, és nem az Egyesült Államok: a sajtószabadságot deklaráló angol sajtótörvény 1695-ös keltezésű, míg az amerikai alkotmány első kiegészítése 1791-es. Másrészt az Egyesült Államok leminősítésének oka az, hogy az Occupy Wall Street mozgalom egyik megmozdulásán a rendőrök újságírókat vertek meg - de tudjuk, a sajtó korlátozásának nem a fizikai erőszak az egyetlen módja.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://cenzuraregiszter.blog.hu/api/trackback/id/tr394084775

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása